Home Page

 European Transnational Senior Teams

 

Durante i Campionati di Tenerife del 2001, l'Assemblea Generale ed il Comitato Esecutivo della Federazione Europea hanno deciso la ristrutturazione dei Campionati Europei in European Teams Championships e in European Open Championships.

Nell'ambito degli European Open Championships che si svolgono negli anni dispari è inserito un Campionato a Squadre Transnazionali per Seniores al quale possono partecipare un numero illimitato di giocatori provenienti da ogni parte del mondo.

 During the Championships of Tenerife in 2001, the General Assembly and the Executive Committee of the European Federation have decided, starting in 2003, the restructuring of the European Championships in European Teams Championships and European Open Championships.

As part of the European Open Championships held in odd years has included a Transnational Senior's Teams Championships allowed to an unlimited number of bridge players freely composed  and from all over the world.

 

2003  (14 - 28 giugno) - Mentone (Francia) - 29 squadre
1. FRANCIA

Yves Aubry c.n.g., Pierre Adad, Maurice Aujaleu, Guy Lasserre, Philippe Poizat, François Leenhardt & Gérard Sallière

2. ITALIA Ezio Fornaciari, Antonio Vivaldi, Adriano Abate, Fabrizio Morelli, Franco Baroni, Marco Ricciarelli
3. DANIMARCA Dahl Flemming, Peter Lund, Steen Moller, George Norris, Ole Werdelin, Stig Werdelin
3. ITALIA Anselmo Santolini, Pietro Sbarigia, Antonio Latessa, Paolo Giove, Alessandro Brilli, Livio Cohen

 

2005 (18 giugno - 2 luglio) - Tenerife - Canarie (Spagna) - 18 squadre
1. ITALIA Ezio Fornaciari, Carlo Mariani, Adriano Abate, Fabrizio Morelli, Marco Ricciarelli, Franco Baroni
2. POLONIA Stefan Szenberg, Krzysztof Antas, Tadeusz Kaczanowski, Miroslaw Milaszewski
3. USA Grant Baze, Bruce Ferguson, Garey Hayden, Robert Hollman, Alan Sontag
3. CANADA / ISRAELE / INGHILTERRA / GERMANIA John Carruthers, Goran Mattsson, Bill Pencharz, Nissan Rand, Menachem Ravid, Avi Arvatz

 

2007  (15 - 30 giugno) - Antalya (Turchia) - 19 squadre
1. ISRAELE Amos Kaminski & Yeshayahu Levit, Sam Lev & Pinas Romik, Rami Shainman & Adrian Schwartz
2. FRANCIA Patrick Grenthe & Philippe Vanhoutte, François Stretz & Jean Louis Stoppa, Patrice Piganeau & Jean Marie Py
3. POLONIA / USA / ISRAELE Shalom Zeligman, Jerzy Zaremba, Aleksander Jeziori, Julian Klukowski, Victor Markowicz & Victor Melman
3. NORVEGIA

Jostein Sorvoil, Erik Bolviken, Tormod Clemetsen, Harald Norby

 

2009  (12 - 27 giugno) - Sanremo (Italia) - 27 squadre
1. ITALIA / POLONIA

Giulio Bongiovanni, Amedeo Comella, Andrea Buratti, Jacek Romanski, Apolinary Kowalski

2. BULGARIA Hristo Chavdarov, Stoio Daraktchiev, Guergui Gramatikov, Miroliub Markov, Dontcho Petkanov, Tsolo Tsolov
3. POLONIA Stefan Szeneberg, Wlodzimierz Wala, Miroslaw Milaszewski, Roman Kierznowski
3. ISRAELE / USA Amos Kaminski, Rami Sheinman, Adrian Schwartz, Pinhas Romik, Sam Lev

 

2011 (17 giugno - 2 luglio) - Poznan (Polonia) -  18 squadre
1. FRANCIA Patrick Grenthe, Philippe Vanhoutte, Philippe Poizat, Guy Lasserre, Patrice Piganeau, Francois Leenhardt
2. INGHILTERRA / SVEZIA Paul Hackett, Tony Waterlow, David Price, Colin Simpson, Gunnar Hallberg, Hans Gothe
3. POLONIA / SVIZZERA Roger Kutner, Marek Borewicz, Jacek Stasica, Wlodzimierz Wala

 

2013 (15 - 29 giugno) - Ostenda (Belgio) - 23 squadre
1. SVEZIA Peter Billgren, TjolpeFlodqvist, Bjorn Sanzen, Mats Pettersson
2. AUSTRIA Franz Terraneo, Heinrich Berger, Renate Hansen, Hubert Obermair
3. ITALIA / SAN MARINO Franco Garbosi, Carlo Maria Gentili, Luigina Gentili, Silvio Tosi, Paolo Uggeri, Antonio Bardin

 

2015 (4 - 7 luglio) - Tromsö (Norvegia) - 14 squadre
1. SVEZIA

Gunnar Elmeroth, Kalle Aldeborg, Kent Karlsson, Leif Trapp
2. NORVEGIA

Per Aronsen, Petter Goldenheim, Olve Gravraak, Bjoern Sigurd Tornberg Simonsen
3. NORVEGIA

Erik Bolviken, Tormod Clemetsen, Sverre Koch, Jostein Sorvoll
3. NORVEGIA

Per Bryde Sundseth, Arvid Lorentzen, Knut Kjernsrod, Tor Walle, Sten Bjertens

 

2017 (17 - 20 giugno) - Montecatini (Italia) - 28 squadre
1. ISRAELE Avi Kalish, Amos Kaminski, Yeshayahu Levit, Leonid Podgur, Adrian Schwartz, Shalom Zeligman
2. ITALIA / USA Benito Garozzo, Franco Masoero, Neil Silverman, Jeff Wolfson,
3. OLANDA Nico Doremans, Willelm Gosschalk, Jaap Trouwborst, Willem Van Eijck
3. BULGARIA Hristo Hristov, Zlatko Nedeltchev, Radi Radev, Tony Rusev

 

2019 (15 - 29 giugno) - Istanbul (Turchia) - 22 squadre
1. USA / MONACO / POLONIA / TURCHIA Petra Hamman (cng), E. Paksoy (coach), Michal Kwiecien, Zia Mahmood, Wlodzimierz Starkowski, Krzysztof Marrtens, Reese Milner, Hemant Lall
2. TURCHIA

Mehmet Emin Copur (cng), Mesut Karadeniz, Naci Demirbas, Namik Korten, Mehmet Alì Ince
3. INGHILTERRA John Holland, Norman Selway, Brian Senior, David Kendrick, Sandra Penfold
L'Italia è stata eliminata nei quarti di finale

 

Indice Campionati Europei Transnazionali

European Transnational Championships Index